Αρχική σελίδα » Προβολή νέων

27.12.2019

Από την Παρουσίαση της έκδοσης των Πρακτικών της Διημερίδας «Σάββας Αγουρίδης. Επιστημονική μαρτυρία, εκκλησιαστική και κοινωνική διακονία»

Δελτίο Τύπου και Φωτοθήκη

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 17 Δεκεμβρίου 2019 στο Μουσείο Ιστορίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών η παρουσίαση της έκδοσης των Πρακτικών της Διημερίδας «Σάββας Αγουρίδης. Επιστημονική μαρτυρία, εκκλησιαστική και κοινωνική διακονία», που πραγματοποιήθηκε στις 13-14 Μαρτίου 2019 με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 10 χρόνων από την εκδημία του αείμνηστου Καθηγητή της Καινής Διαθήκης, μιας προσωπικότητας που πρόσφερε στα ελληνικά θεολογικά γράμματα διεθνή ακτινοβολία και ενός ανθρώπου που αφιέρωσε τη ζωή του στην υπηρεσία της επιστήμης του, της Εκκλησίας και της κοινωνίας.

Την παρουσίαση του τόμου έκαναν οι Καθηγητές Χρήστος Καρακόλης, Σωτήριος Δεσπότης  και ο Αναπληρωτής Καθηγητής Κωνσταντίνος Μπελέζος.

Από την Κοσμητεία
της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.